שירי ילדות    

 
 
 

שירי הילדות  

הם אותם השירים המזכירים לנו את האהובים לנו, הורים ילדים נכדים. כל פעם ששרים אותם, אנחנו מוסיפים עוד חוליה בשרשרת המשפחתית. לפניכם זעיר אנפין של אותם השירים שאהבנו, ולא משנה באיזה שפה הם נאמרים, או אם נשיר אותם לא בדיוק כפי שכוון המשורר , העיקר שיחממו לנו את הלב ויגרמו לשפתותיהם של אלה שאינם כבר לדובב במקום הימצאם.


 

אי זאזא - הלהיט של שירי ילדות של משפחת אטלי, ניתן לשיר אותו בכל שפה. אוצר מיליו הוא אינסופי וניתן להוסיף בתים כאוות נפשכם. שרים אותו בדואט עם הילדים הקטנים שמשלימים את המילה האחרונה של כל בית בשיר.


 

או נברבראק - אמור להיות שיר ערש, אך מי שמבין את מילותיו יתכן ויראה בעינו אלף פותרי תשבצי הגיון. (בין הפותרים נכונה את כתב החידה, יוגרל פרס) השיר נכתב כנראה על ידי אישה קנאית מאוד הדואגת לשלומם של ילדיה.


 

יא ואלאדי - שיר קצר המהווה תעלומה בפני עצמו. הוא כנראה נכתב על ידי מוכר דגים או דייג. ניתן לומר שהדמיון והפנטזיה ניכרים היטב במילות השיר. הילדים אוהבים לענות הה הה וניתן להוסיף בתים או לשנות מילים כרצות הדמיון.


 

קומץ אלף בית - כסבורים אתם – אמר ר' מענדל – שבאותם הימים עבר הפריפטשוק ובטל מן העולם? לא היו דברים מעולם. אדרבה, חומו ואשו היו גדולים משהיו קודם לכן. ובואו ונחזיק טובה לרבי ישעיה המלמד, שאף בימי חושך וצלמוות, בשעה שבחוץ תשכל חרב ובחדרים אימה היה הולך ומקהיל תינוקות מישראל למרתף שקורין בונקר, ומלמדם תורה. ביצוע השיר מפי הזמרת היידישקה הידועה שלנו, סבתא מלכה


 

חדר קטן - הגרסה העברית של קומץ אלף בית מפיה של הזמרת הלא פחות ידועה - אימא, עדינה אטלי


 

שדה אפונים - יוחנן וגבריאל, שיר ערש לבני כוכבי שהשפיע רבות 


  

Une souris verte - לא ברור אין הופכים עכבר ירוק לחילזון - בשירים הכל אפשר